Agent nieruchomości a bezpieczeństwo transakcji

Po co mi agent? Sprzedam/kupię to sam! Pomoże mi notariusz! — takie słowa jako agenci nieruchomości z wieloletnim doświadczeniem na rynku słyszymy często. Jednak dokładnie ten sam klient, po kilku rozmowach, decyduje się na skorzystanie z naszych usług. Dlaczego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule.

Agent nieruchomości a bezpieczeństwo transakcji

„Przeczytam kilka artykułów, porozmawiam ze znajomymi, którzy sprzedali albo kupili mieszkanie i będę wiedział/a, co i jak”

Jako pośrednicy - bazujemy na doświadczeniu i wiedzy. Obserwacja rynku nieruchomości przez lata, śledzenie tendencji rynkowych z roku na rok, uczestnictwo w szkoleniach, setki przeprowadzanych transakcji – to ogromna zaleta współpracy z agencją przy sprzedaży lub kupnie mieszkania. Dlatego owszem, rozeznanie w sieci bardzo pomoże na wielu szczeblach sprzedaży czy zakupu nieruchomości, natomiast nie jest to wystarczająca wiedza aby pokonać wszystkie przeszkody jakie mogą pojawić się w takim procesie. Agent wraz z klientem gra do jednej bramki. Jest klienta prawą ręką, która w pełni wykształcona w dziedzinie nieruchomości niesie ze sobą całkowite bezpieczeństwo transakcji.

„Liczy się to, co niewidoczne dla oczu”

Klienci kupując nieruchomość często kierują się pierwszym wrażeniem, i nierzadko bez głębszej ekspertyzy chcą to mieszkanie nabyć.

Warto mieć jednak chłodną głowę. Bezstronna osoba, czyli pośrednik nieruchomości, z pewnością nie będzie kierowała się emocjami, tylko zajmie się zadawaniem odpowiednich pytań. Są ponadto elementy, które wymagają weryfikacji - sprawdzenie historii nieruchomości, dokumentów i wykrycie potencjalnych problemów prawnych, a nie zapominajmy, że za dobrym ekspertem zawsze stoi sztab pomocników takich jak dział prawny, doradca kredytowy, podatkowy, architekt czy po prostu koleżanki i koledzy z pracy.

„Po co mi pośrednik? Pomoże mi notariusz!”

Zadaniem notariusza jest spisanie oświadczeń woli stron. Notariusz nie pomoże wycenić nieruchomości, tak aby cena dorównywała rynkowej. Notariusz nie będzie też w imieniu klienta negocjował ceny. Notariusz poprosi o konkretne, wskazane przez niego dokumenty, ale nie zapyta się o takie kwestie jak na przykład czy chciałbyś/ chciałabyś wyodrębnić własność mieszkania czy założyć księgę wieczystą. Pośrednik zawsze chętnie wyjasni, co warto zrobić - i jakie są tego plusy i minusy. Na każdym poziomie transakcji będzie komunikował jakie są uwagi warte rozwiązania, co odbiega od normy lub jest dobrym kierunkiem.

„W kolejce to ja sam postoję”

Spędzanie ze sobą czasu to ważna rzecz, ale niekoniecznie będzie to przyjemne w każdych okolicznościach. Zbieranie dokumentów, sprawdzanie wszystkiego samemu zabiera dużo czasu, ale też przysparza dużo stresu. Każdy ma swoje obowiązki czy jest ekspertem w jakiejś dziedzinie. Dlatego dobry ekspert doda każdej transakcji otuchy jak i cennego czasu, który klient może spożytkować na inne przyjemniejsze czynności.

Dobre pośrednictwo jak każda usługa zależna jest od jednostki. Pewne jest natomiast to, że dobry ekspert to genialny kierunek dla kogoś kto ceni sobie swój czas i chce mieć pewność, że transakcja przejdzie spokojnie i w jak najlepszych okolicznościach. Dlatego serdecznie polecamy wybrać kogoś z doświadczeniem lub z polecenia, aby zakup czy sprzedaż nieruchomości była przyjemna i bezproblemowa.